Żonkile na ulicach Warszawy

19.04.2015

Tagi: historia, Muzeum Historii Żydów Polskich, warszawa, żonkile,

Im bliżej centrum Warszawy, tym częściej spotkać można dziś przechodniów z przypiętym do kurtki lub płaszcza papierowym żonkilem. Kwiaty rozdają wolontariusze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To element Akcji Żonkile, która organizowana jest w 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.  

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Tego dnia hitlerowcy rozpoczęli likwidację getta. Do walki z niemieckimi żołnierzami stanęli jednak członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Walki trwały trzy tygodnie. Ostatecznie hitlerowcy zburzyli wszystkie budynki stojące na terenie getta, a jego mieszkańców wywieźli do obozów zagłady i wymordowali.

Od trzech lat Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje Akcję Żonkile, która upamiętnić ma uczestników powstania.  Jak można przeczytać w ulotce, którą rozdają wolontariusze – „Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN”.

DSC_5105

Katarzyna, Anna i Kamil – wolontariusze z Muzeum Historii Żydów Polskich fot. Anna Kostecka

Wolontariuszy z Muzeum Historii Żydów Polskich spotkać można w centrum, głównie na Starym Mieście i w okolicach parku Saskiego. Część z nich rozdaje papierowe żonkile i ulotki w okolicach Żoliborza.

Ochotnicy pomagający przy organizacji wydarzenia to głównie ludzie młodzi, którzy jednak dobrze znają historię i chcą oddać hołd uczestnikom powstania. – Najpierw zainteresowałam się samym Powstaniem, dopiero potem zostałam wolontariuszką – mówi Kasia. – To dopiero pierwsza Akcja Żonkile, w której uczestniczę.

– Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem obcokrajowców. Podchodzą do nas, pytają, dlaczego ludzie na ulicach chodzą z przypiętymi żonkilami – dodaje Kasia. – Sami też bardzo chętnie biorą w akcji udział.

DSC_5123

Katarzyna i Karolina – wolontariuszki z Muzeum Historii Żydów Polskich fot. Anna Kostecka

W ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania na ulicy Anielewicza w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się dziś wieczorem koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia. Akacja Żonkile organizowana jest także w innych miastach Polski, a także za granicą. Potrwa do 16 maja.